אלי אוחנה - "המלך"

מאת אסף שקד

2004-10-03 22:00:00

לא סתם קוראים לו המלך... לקרוא, להכיר ולדעת לכל החיים... יש מלך אחד בירושלים וקוראים לו אלי אוחנה.

המלך

מאת: דוקטור אליוט

כולנו כל כך אוהבים לזכור והתענג על ימי העבר של השחקן מס' 1 שהיה אי פעם לבית"ר ירושלים. שנים על שנים היה אוחנה ונשאר המלך הבלתי מעורער של ירושלים. בכתבה זו תכירו עוד כמה צדדים ותזכרו בעוד כמה פרטים שנשכחו מהזיכרון הקשורים אליו.

אוחנה נולד ב- 1.2.64 בירושלים. הוא גדל בשכונת האזבסטונים אליה הגיע משפחת אוחנה ממעברה בשכונת וואדי סליב בחיפה. משפחת אוחנה בת תשעה ילדים - 8 בנים ובת אחת, כשלאב יש בת נוספת מנישואים קודמים (אלי הוא הבן השלישי מהסוף). המשפחה מסורתית, אבא מאמין ואמא, אישה קשת יום, שגידלה את ילדיה. ההורים ניהלו קיוסק במשרד הבריאות בעיר. בגיל עשר עוברה משפחת אוחנה לשכונת שטרן (קרית יובל), גם היא שכונת מצוקה.
הכדורגל היה העיסוק היחיד בשכונה ואלי ביחד עם אחיו יוסי, הגדול ממנו ב 9 שנים, וציון הצעיר ממנו, הרבו לשחק . בגיל 12 (1976) הצטרף אוחנה לקבוצת הילדים של בית"ר ירושלים, לאחר שעבר את המבחנים שנערכו בגן סאקר . תחילה החל לשחק כקשר ועם הזמן הפך לחלוץ שמאלי.
אחד מהאנשים הבולטים שהכניסו את אוחנה לקריירה בכדורגל, ליוו אותו מההתחלה ולאורך כל השנים הוא אחיו הגדול יוסי. כשאלי הצטרף לבית"ר אביו התנגד לכך והתנה את היציאה למשחקים בשבת בכך שאלי ילך קודם לבית כנסת.
אלי השקיע את כל כולו בכדורגל והציונים שלו בלימודים לא היו טובים במיוחד. בסוף כיתה ט' אלי מגיע עם תעודה גרועה ויוסי אחיו אומר לו כי הוא חייב להחליט בין הלימודים לכדורגל - הבחירה הייתה ברורה ויוסי מתמודד עם ההתנגדות של האבא. באותו זמן יוסי מתחתן, עוזב את הבית ולוקח את אלי לגור ביחד איתו.
1977- קבוצת הנוער של בית"ר, עם המאמן דוד דוידוף זוכה באליפות כשאוחנה מסומן ככוכב הבא של הקבוצה. יוסי אחיו מתמנה אז למנהל הקבוצה לאחר שקיבל מינוי מדוידוף, וזאת למרות שהיה איש מפא"י. רוני רז יו"ר המחלקה התנגד למינוי בגלל שיוסי היה כביכול "שמאלני". בסופו של דבר התמנה אוחנה למנהל הקבוצה שכללה בנוסף לאוחנה את אבי כהן, משה בן הרוש, אודי אשש וסמי מלכה מה שהפך אותם לקבוצה האיכותית ביותר בנוער.
באותה תקופה אוחנה משחק גם בנבחרת הנוער (אך לא בהמלצתו של אריה רדלר שאימן אותו בבית"ר אלא בהמלצתו של שלמה שרף שראה אותו במשחק). בתקופה הזו השתתף אוחנה במוקדמות לשתי אליפויות עולם.
1980- 81 : בית"ר ירדה לליגה הארצית ומגיע לירושלים מאמן חדש, רדלר, שתחילה מתמהמה אך באמצע העונה כשאוחנה בן 16 הוא מצרף אותו לבוגרים. רדלר לא ממש רצה את אוחנה בבוגרים אבל היה עליו לחץ גדול בעיקר מצד השחקנים ביניהם יוסי מזרחי שדרשו את אלי בבוגרים. בנוסף לאוחנה שיחקו אז אורי מלמיליאן, יוסי מזרחי, יוסי חכם. עונת הפתיחה לא הייתה מזהירה ובמשחק הראשון של אלי בארצית מול בית שמש קראו לאלי " הילד הנופל". כל כדור שהוא לקח הוא פשוט החליק ונפל. אורי מלמיליאן אמר עליו אחרי המשחק כי רק שלא מבין כדורגל יכול לרדת על אלי. אלי לא היה מנהיג עדיין, גם לא בנוער, בגלל שהיה צעיר יותר מחבריו לקבוצה. באותה עונה כובש 4 שערים בלבד אך היה שותף לחזרה של בית"ר ללאומית.
81-82: בית"ר מגיעה לחצי גמר גביע המדינה ומפסידה להפועל יהוד 1-0. אליהו עופר מאמן את בית"ר ומחליט להפוך את אוחנה למגן שמאלי, מה שהוביל ליכולת פושרת שלו, למרות זאת בבית"ר לא מפסיקים לדבר עליו כהבטחה גדולה.
82- 83 – באותה שנה בה אלי היה בשיא כושרו, עבר אוחנה טרגדיה שמחד ביגרה אותו ומאידך פגעה בהתקדמות שלו. חברתו לחיים שרית שוורץ ז"ל נהרגת בתאונת דרכים בדרכה לבסיס (התנגשה עם רכבו של אלי בעמוד חשמל). המקרה הזה היה קשה מאוד לאלי שזו הייתה אמורה להיות השנה של הפריצה שלו. בהתחלה דיברו אנשים על כך שאלי יעזוב את הכדורגל וכולם ניסו לחזק אותו. אלי ליווה את שוורץ ז"ל לאורך כל התקופה שהייתה פצועה בבית חולים וכל מה שרק ביקשו ממנו רבנים לעשות הוא עשה והתפלל להחלמתה. באותה תקופה אלי היה מאוד מנותק והסתגר בעצמו מה שקצת הפחיד את הסובבים אותו. אחד האנשים שתמכו באוחנה באותה תקופה היה היו"ר משה דדש, שאימץ את אוחנה לחיקו ונהג בו כבן. דדש החובק ארבע בנות הרגיש כי אלי הוא הבן שתמיד רצה ולא היה לו. מאז שדדש הגיע, יוסי אחיו הגדול של אלי הפסיק להיות האח הדואג. באותה תקופה אלי עבר לגור בדירה לבד ודדש עצמו היה מי שדאג לו, דדש הוכיח בתקופה הזו של הטרגדיה של אלי כי הוא איש מאוד חם וכך גם אלי למרות שהוא נראה סנוב וקשוח, הראה שהוא בן אדם מאוד רגיש.
דדש מגיע לבית"ר, אוחנה מתגייס לצבא ודוביד שוויצר מתמנה למאמן. עונה זו תיזכר מבחינתו של אוחנה כקשה באופן אישי ויחד עם זאת כעונת הפריצה שאותה הוא זוקף לזכותו של שוויצר. אוחנה לא מפסיק לשחק אך הוא מציג יכולת חלשה והקהל של בית"ר שמצפה ממנו לפריצה מאוכזב, לא מתחשב בחייו האישיים ומקלל.
למרות זאת אוחנה קיבל גיבוי מהנהלת הקבוצה ומהאב שלו דדש ובמשך השנים היה ידוע אוחנה כשחקן מס' אחד בבית"ר, ולא רק בגלל הכישרון שלו אלא גם בגלל הפריבילגיות שקיבל ממאמניו ומחברי הנהלת בית"ר. אין ספק שאלי היה קצת שחצן ואחת הטענות היו אז שהוא מגיע לאימונים במרצדס של דדש. שחקנים היו מסתכלים עליו בתור חייל וזה לא היה כי נעים.
כל חייו אלי ניסה לשמור על חייו הפרטיים. אחד הדברים שהוציאו אותו מהכלים היה פעם אחת שצדוק יחזקאלי מ 'ידיעות אחרונות', כתב שאבא של אוחנה רב עם אחד האוהדים במגרש מה שגרר את השחקנים גם להעיר. אלי התעצבן ואמר ליחזקאלי 'תכתוב עליי מה שאתה רוצה, שאני חרא, שאני לא מוסר, אין לי בעיה מה שאתה רוצה. את המשפחה שלי תעזוב בצד'.
באותו זמן החלו גם שמועות על קלפים והימורים. משפחתו של אוחנה תמיד אמרה כולל הוא עצמו שזה ממש לא מעניין אנשים מה אלי עושה בכסף שלו וכל עוד הוא שומר על חיים ספורטיביים זה לא מעניין אף אחד. מה שכן, תמיד לאורך כל הקריירה, אוחנה לא היה יוצא לפני אימונים או לפני משחקים. ימי שישי הוא היה מעביר רק בבית הוריו. באותה תקופה הייתה עוד כותרת שגרמה לאוחנה להתעצבן. משה דדש היה עם סיגר ביד ואלי עמד לידו. ובעיתון הייתה ידיעה של איזה עיתונאי שאמרה, 'ליד אלי אוחנה לא מעשנים?', וזה התכוון לפרסומת שהוא עשה נגד עישון. העניין של אלי כמודל לחיקוי ועם השנים כולנו זוכרים את הבחורים הצעירים מנסים כמה שיותר להיות דומים לאלי אוחנה. זה אולי מה שהפריע לאנשים לבוא ולקבל את אוחנה כמודל לחיקוי אבל גם כבן אדם שצריך לחיות את חייו.
נקודת המפנה של אלי בבוגרים הייתה באותו זמן שהוא שם לג'אנו כדור בין הרגליים וזאת מבלי לדפוק לו חשבון. ג'אנו רדף אחרי אוחנה כל המשחקון, אבל אז גם כולם ידעו שאם אלי עשה את זה לג'אנו אז הוא יכול לעשות את זה לכל אחד. לאוחנה הייתה החוצפה והעוז לעשות דברים לשחקנים אחרים, אך הוא לעולם לא השפיל שחקן. חוץ מאלי תא-שמע מהפועל ירושלים באחד הדרבים. אוחנה הציק באותו משחק לתא-שמע, הוא צבט אותו ולא עזב אותו כי הוא היה השומר שלו ואלי התקשה לעבור אותו. אלי נתן לו שלוש פעמים בין הרגליים. הפגיעה הכי גדולה של שחקן זה שמביאים לו בין הרגליים, ואלי לא היה עושה את זה בכוונה, לתא-שמע הוא עשה את זה בכוונה, הוא אפילו חזר לעשה לו את זה. תא-שמע אמר פעם 'אי אפשר לדעת מה אוחנה עושה ולאיזה כיוון הוא הולך'.

83 - 84 אוחנה לוקח את בית"ר על הכתפיים. 14 שערים ומנהיגות ללא גבול. אוחנה מוזמן לנבחרת ישראל ונבחר לשחקן העונה בכל העיתונים. בית"ר מובילה את הטבלה אבל מפסידה את תואר האליפות שני מחזורים לסיום למכבי חיפה.
85-84 עוד עונה גדולה של אוחנה שהופך להיות שחקן הרכב בנבחרת ישראל. בית"ר מסיימת במקום השני ומגיעה לחצי גמר הגביע. אוחנה מבקיע צמד מול מכבי פ"ת. בית"ר מסיימת ב-3:3 מנצחת בפנדלים ועולה לגמר נגד מכבי חיפה. 84 דקות מטווחת חיפה את שער בית"ר עד שבדקה ה-85 אוחנה חשב אחרת והבקיע את שער הניצחון. בית"ר זוכה בגביע. אוחנה מתראיין בסיום המשחק ואומר:"זה הרגע המאושר בחיי. אני עוד ארשם בספרי ההיסטורי של הכדורגל".
85-86 אוחנה ממשיך להפציץ מה שמספיק לבית"ר רק למקום רביעי עם המאמן החדש דרור קשטן. החברות בין אוחנה לקשטן, שקיימת עד היום, נוצרה כבר אז. הסתדר עם קשטן יופי כי להבדיל משחקנים אחרים שאליהם הוא היה פונה בכעס, לאלי הוא לא היה פונה ככה. באותה עונה מתחילות קבוצות אירופיות להתעניין בחלוץ הצעיר. מוטל'ה שפיגלר סוכנו באותם ימים מתחיל במסע אירופאי לחיפוש קבוצה לאוחנה. רשימת הקבוצות שרצו את אוחנה ארוכה, והמחיר הוא זה שעיכב את השחרור של אוחנה מבית"ר ירושלים. היה מצב שבו הייתה לאלי הצעה מקייזרסלאוטרן. אלי עבר את המבחנים והם הציעו לבית"ר 166 אלף דולר, דדש יחד עם ניסים אבולוף שהיה אז יו"ר התאגיד של בית"ר, אמר: 'רבע מליון דולר, לא סנט אחד פחות'. אוחנה חשש שאם הוא לא יעבור מהר ישכחו ממנו, ודדש כדי להרגיע אותו נתן לו שיק של 50 אלף דולר עירבון כשהוא אומר לו: "אם אתה לא משתחרר אז הנה יש לך 50 אלף דולר". במהלך המשא ומתן עם קייזרסלאוטרן הגיע הנתק בין אוחנה לדדש עד כדי איום של אוחנה כי יכניס את עצמו להסגר בין לאומי של פיפ"א. עוד קבוצות שרצו את אוחנה היו אסטון וילה האנגלית ובאיירן מינכן הגרמנית. אוחנה השתכנע ע"י דדש להישאר בבית"ר ולחכות להזדמנות אחרת לעבור לאירופה.
אוחנה סיים את הבלאגן עם בית"ר וכבר נכנס לעוד תסבוכת, הפעם עם הנבחרת. ישראל נוסעת למשחק מול אוסטרליה, משחק במסגרת קדם גביע העולם. אוחנה מבקיע מול האוסטרלים ועושה תנועה מגונה לקהל. בסיום המשחק עולה אוחנה לועדת משמעת ומקבל עונש הרחקה לשנה מהנבחרת. אוחנה לא מקבל את העונש ומערער. באחד הראיונות שלו על האירוע, אמר אוחנה לעיתונאי ידיעות אחרונות, צדוק יחזקאלי: "זו חרפה, ממש טמטום גמור, הוענשתי קשה יותר פי כמה מגנבי נבחרת הנוער. מישהו החליט כנראה לתפוס את אלי אוחנה כשעיר לעזאזל, אני לא מכיר עונש כל כך חסר פרופורציות. מה, גנבתי מחנויות כמו נבחרת הנוער? סה"כ עשיתי תנועה לא יפה. אני לא אשתוק עד שהעונש יבוטל".
הערעור של אוחנה שאותו ייצג עו"ד אלי מויאל בפני הדיין דוד לב התקבל ועונשו בוטל. הסיבה לביטול, בתקנון ההתאחדות לא מצוין מה דינו של שחקן נבחרת המוענש בחו"ל בגלל התנהגות בלתי הולמת.
אוחנה ממשיך לשחק עד סיום העונה ואף משתתף במשחק ידידות מול נבחרת ארגנטינה ב -5.5.86. ארגנטינה הגדולה מגיעה ודורסת את ישראל 7- 2. בסיום המשחק אומר מאראדונה הגדול שיש שחקן אחד בישראל, מספר 11, שיהיה שחקן גדול- "יש בו משהו שונה משל שחקנים אחרים", הוא אמר. אוחנה מגיב על דבריו של מארדונה ב"ידיעות אחרונות": "אז מה אם מאראדונה החמיא לי?"
גמר גביע המדינה – בית"ר מול שמשון ת"א, אוחנה מבקיע את הגול הראשון הגביע נשאר בבית"ר שנה שנייה ברציפות.
1987 אלי אוחנה מקבל את ההזדמנות שכל כך רצה ועובר לשחק באירופה. מכלן הבלגית שהתמודדה באותה שנה בגביע אירופה למחזיקות מחפשת חלוץ צעיר וזול ואז היא מגיעה לבית"ר. אלי נמכר ב-275 אלף דולר ואז זה היה נחשב לסכום ענק. את הסכום שבית"ר קיבלה על אלי הם קנו את המגרשים בבית וגן, צעד שנחשב לאחד החכמים ביותר של הנהלת בית"ר שאחד מהם היה רובי ריבלין.

מכלן – גביע אירופה למחזיקות- 1987 -88 : אוחנה מתחיל את הקריירה הבינלאומית שלו ועושה שמות באירופה. השיא של החלוץ הצעיר הוא במשחק מול אייקס אמסטרדם בגמר גביע המחזיקות, בו הוא בישל שער. בחצי הגמר במוסקבה מול ספרטק הוא כובש צמד. אך לאורך כל העונה מרשים אוחנה וקבוצות גדולות מאיטליה ומאנגליה מתעניינות בו
מכלן מול אייאקס- גמר גביע אירופה- המשחק החשוב ביותר של אלי אוחנה בקריירה שודר במסך ענק בהיכל הספורט במלחה. ההיכל היה מלא עד אפס מקום בעיקר באוהדי בית"ר שרצו לחוות את החוויה הגדולה הזו יחד. אוחנה פתח בהרכב ותופקד כקיצוני שמאלי ולא כחלוץ מרכזי. במהלך המשחק עשה אוחנה בית ספר לקפטן ההולנדי דני בלינד ששמר עליו אישית. אוחנה סיבב את הקפטן המנוסה שמרוב תסכול עשה עליו עבירה ברוטאלית והורחק בכרטיס אדום, כשהתוצאה הייתה מאופסת והיתרון המספרי של מכלן עשה את ההבדל בשארית המשחק.
דקה 78- אוחנה פורץ מצד שמאל זורק את המגן ההולנדי סוני סילויי מגביה את הכדור אל תוך הרחבה, החלוץ פטר דה בור מבקיע. מכלן שאף אחד לא נתן לה סיכויי זוכה לראשונה בתולדותיה בגביע המחזיקות. אוחנה הופך לשחקן הישראלי הראשון בהיסטוריה שזוכה בתואר אירופאי. בסיום המשחק נבחר אוחנה ע"י ה – France football לשחקן המצטיין באירופה עד גיל 23 באותה נשימה עם רוד חוליט, ואן באסטן ועוד. אוחנה ממשיך במכלן שלוש עונות והופך שם לבן בית מוערך ואהוב.
באותו הזמן, הופך אוחנה לשם דבר באירופה. באותו שלב מוזמנים כל כוכבי העולם למשחק הפרישה של הכוכב הרוסי אולג בלוחין. אוחנה מוזמן ומשחק במשך ארבעים דקות עם החולצה מספר 14. המשחק מסתיים בתיקו 2. אוחנה מצטיין ומכלן מקבלת הצעה מאטלאנטה האיטלקית שמבקשת לרכוש את אוחנה ב 1.2 מיליון דולר.

השנתיים שאחרי הזכייה בגביע היו קשות לאוחנה. אד דה מוס, המאמן ההולנדי מביא למכלן שלושה שחקנים הולנדים. אוחנה, נשאר על הספסל וכעבור שנה פותח פה בעיתונות הבלגית. "דה מוס דואג להולנדים. להשאיר אותי בספסל זה לא מקצועי". 1.6.89 התפרסם ראיון נרחב עם אלי אוחנה ב"ידיעות אחרונות" על השנה הלא טובה במכלן ועל הרצון להמשיך לשחק באירופה למרות הירידה ביכולת. ב-1990 נקרא אוחנה שוב לשחק בנבחרת, הפעם במסגרת משחק ידידות מול ברית המועצות. "פרשת הביטוחים" קראו למשחק הזה – פרשה עגומה מבחינת ההתאחדות לכדורגל. שלושת שחקני המפתח והכוכבים הבינלאומיים של ישראל, אלי אוחנה, רוני רוזנטל ושלום תקווה שמשחקים באירופה מגיעים למשחק הידידות באצטדיון רמת גן. השלושה מבקשים לבטח את עצמם באצטדיון ונענים בשלילה ובהתחמקות של ההתאחדות לכדורגל. השלושה מסרבים להופיע למשחק וזאת לאחר שהתלבשו והתכוונו לעלות, אחרי ששאלו מה קורה עם הביטוח שלהם והבינו שהעניין לא סודר. בעקבות הסירוב, אוחנה מקבל את העונש הכבד ביותר, הרחקה מעשרה משחקי ליגה והרחקה בפועל של 4 שנים מהנבחרת, בעוד רוזנטל ותקווה מקבלים עונשים קלים יותר. (אוחנה חזר לארץ בעונת 91-92 ואז ריצה את עונש ההרחקה כשהוא משחק במדי בית"ר ירושלים בליגה הארצית.)
אחרי שלוש עונות במכלן, אוחנה מסתכסך עם מאמנו אד דה מוס, מוגלה לקצה הספסל אבל לא חוזר לארץ – אלא עובר לבראגה הפורטוגלית, שם הוא לא היה שחקן המפתח, מה שגרם לו להיענות לדדש בסוף העונה לחזור לבית"ר ירושלים כשהיא בליגה השנייה. אלי אמר אז: "הייתי חוזר לבית"ר גם אם היא הייתה בליגה הראשונה. אף פעם לא ראיתי את עצמי משחק בשום קבוצה בארץ למעט בית"ר". זה הרגע בו הפך אלי אוחנה למלך של בית"ר ירושלים. הוא הסכים לבוא מחו"ל למגרשי הליגה השנייה למרות הצעות גם מהפועל ת"א והפועל חיפה כדי להחזיר 'עטרה ליושנה', בעוד אורי מלמיליאן משחק במכבי ת"א.

92- 91 : אוחנה לא מתחיל לשחק היות והוא מרצה את עונש ההרחקה שספג בפרשת הביטוחים. אחרי שבעה משחקים חוזר אוחנה להרכב הקבוצה ויחד עם חלוץ מכבי יפו לשעבר, עופר דיגמי הם כובשים 17 שערים, ומעלים את ירושלים ליגה. המאמן הוא לופא קדוש. לאלי לא היו שום חרטות שהוא חזר כי הוא ראה את בית"ר כמשהו עתידי, לא רק כשחקן. גם כשהוא היה במכלן השאלה הראשונה שלו כל שבת הייתה: 'מה עשתה בית"ר'. הוא תמיד הרגיש חלק בלתי נפרד מהקבוצה.
ב 3.12.91 נושא אוחנה לאישה את הדוגמנית רונית בן בסט, המבוגרת ממנו בשלוש שנים. מלון רמדה רנסנס אירח את "חתונת המאה" של הכדורגל הישראלי. אלי אוחנה הרווק המבוקש ביותר בירושלים מתחתן. התקשורת סיקרה את האירוע בעניין רב למרות שבית"ר ואלי היו בארצית.
אחרי שהעלה את ירושלים ליגה, קדוש לא מקבל קרדיט מהיו"ר משה דדש, מפוטר ובמקומו מתמנה,שוב,דרור קשטן.

עונת 1992-93

בית"ר, עולה חדשה. דרור קשטן מצרף לקבוצה חלוץ צעיר מהפועל ר"ג בשם רונן חרזי. בית"ר פותחת את הליגה עם ניצחון על הפועל תל-אביב, תיקו מול מכבי ת"א ובמחזור השלישי אוחנה מבקיע את שערו הראשון מול בית"ר ת"א. באופן מפתיע בית"ר במקום הראשון. אוחנה מפגין יכולת גבוהה, אולם הופך כנראה בהשפעת החוויה האירופאית לשחקן יותר קבוצתי. מהמחזור ה-14, אוחנה נעדר בגלל מות אביו. בית"ר ממשיכה לנצח. אוחנה, חוזר הפעם בגדול. במחזור ה-18, בית"ר מארחת את מכבי חיפה. אוחנה מופיע אחרי 9 שנים בתספורת חדשה. הסמל המסחרי של אוחנה, זנב סוס אאוט, הקארה, אין. בית"ר מנצחת 3:2, אוחנה מבקיע את השלישי ומצהיר: "אנחנו הולכים לאליפות". בסיבוב השלישי ממשיך אוחנה לכבוש ולהצעיד את בית"ר למעלה.
יום לפני משחק העונה בטדי מול הסגנית מכבי תל-אביב מחליק אוחנה על גרם מדרגות ושובר את היד. עם גבס על היד עולה אוחנה למשחק. בדקה החמישית מבקיע אוחנה שער שנפסל בטענת נבדל שלא היה. אוחנה תוקף את הקוון באותו משחק יולביץ' שמגיב: "מה שמותר לאוחנה להגיד לא מרשים לאף אחד". בשלב רבע גמר הגביע בית"ר מפסידה למכבי נתניה. כולם בטוחים שהידרדרות תתחיל. אוחנה חושב אחרת. מכבי פתח-תקווה מגיעה למשחק בטדי. אוחנה כובש צמד בית"ר עדיין במאבק. אוחנה בטראנס. 7 שערים בסיבוב השלישי ו 13 בסך הכול, מביאים לבית"ר תואר אליפות שני. אוחנה בשלב הזה בגיל 28, מחזיק בשתי אליפויות.

עונת 93'-94'
בית"ר פותחת את המסע במוקדמות גביע אירופה לאלופות. היריבה: זימברו קישינב ממולדביה. אוחנה כובש במשחק הגומלין בטדי. בית"ר עולה שלב ועפה מול לך פוזנאן הפולנית. אותה עונה נדמה שאוחנה בפעם הראשונה בירידה. הוא מבקיע אבל פחות ובעיקר מדשדש עם בית"ר. העונה מסתיימת ובית"ר במקום ה-4. אוחנה מסיים את העונה עם 11 שערים. רובם, לפרוטוקול בלבד.

94'-95. מאמן חדש, אמציה לבקוביץ' מגיע לבית"ר. אוחנה בעונה הגרועה בקריירה שלו. לבקוביץ' עוזב אחרי ארבעה מחזורים ומשה דדש ממנה את יוסי מזרחי כמאמן. אוחנה, ששיחק בעבר עם מזרחי נשאל בעיתון מדוע בית"ר לא מודיעה שמזרחי מאמן עד סוף העונה. אוחנה עונה: "כל תפקיד בכדורגל הוא זמני". בכלל, נדמה היה באותה עונה, שאוחנה במקום להתעסק בכדורגל הפך לחבר הנהלה. כך למשל, אחרי הפסד מאכזב בהרצלייה הוא יצא אל האוהדים ואמר: "אולי זה לא מוצא חן בעיניכם אבל זה מה יש". ביציע שתקו. אוחנה עדיין היה אפוף בתהילה ששמורה רק לכוכבים מסוגו. ההילה הזו נסדקה, אולי בפעם הראשונה בקריירה שלו בבית"ר במרץ 1994.
בית"ר סיימה משחק גביע טוטו מול עירוני אשדוד בתיקו 2:2 . המגן אילן אלהרר צעק בחדרי ההלבשה שלאף אחד לא איכפת. אוחנה, השתולל. הוא ניגש לאלהרר, נגח בפניו וצרח עליו שלא יבלבל את המח. אלהרר פרץ בבכי ויצא מהחדר. העיתונות חגגה. למחרת הודיע אוחנה שהוא מוותר על סרט הקפטן. "לקפטן אסור להתנהג ככה" הוא אמר "שיעשו בחירות לתפקיד בצורה אנונימית. מעולם לא חשבתי שאני מעל למועדון". ביום א' לאחר המשחק נערכו בחירות. אוחנה נבחר פה אחד. אילן אלהרר אמר: "בחרתי בו. הוא חבר שלי ותקרית אחת לא תהרוס את זה". העונה מסתיימת. אוחנה כבש רק כשישה שערים. בירושלים לא ידעו אם המלך שלהם יחזור להיות מה שהיה. הם רק שכחו שאם יש משהו שאוחנה אוהב, זה אתגרים.

עונת 95'-96' אלי כהן מתמנה למאמן. מחזור ראשון. בית"ר מנצחת 1:2 את הפועל חיפה של אברם גרנט. אוחנה נותן הופעה שמזכירה את אוחנה ההוא. זה שכבש את אירופה. בית"ר מתמודדת בצמרת אוחנה לוקח את בית"ר על הגב. ברביעי לנובמבר 95' בית"ר מגיעה לחיפה. אוחנה מבקיע את אחד השערים היפים שלו והמשחק מסתיים ב2:2 שעה וחצי מאוחר יותר מודיעים ברדיו שראש הממשלה יצחק רבין נרצח. אוחנה נדרש להתייחס ומודיע ברשת ב' בקול חנוק: "החברה שלנו מדרדרת. אף פעם לא הייתי איש שמאל אבל זה מזעזע אותי". בית"ר ממשיכה להצליח, אוחנה חוזר לעצמו ומבקיע בצרורות אבל בית"ר לא מספיק טובה לאליפות. הקפטן מבטיח: "שנה הבאה, נרוץ חזק על התואר". מבטיח, ומקיים.
בסיום עונת 95-6 מביאה היכולת הבינונית את אוחנה להכריז שהוא פורש מנבחרת ישראל. ההתאחדות לכדורגל מזמינה את נבחרת אורגוואי למשחק פרידה באצטדיון טדי לעיני 8,000 צופים. ישראל מנצחת את 3:1, אוחנה מבקיע את הראשון ויורד מהמגרש במחצית. בנבחרת מחפשים חלוץ שימלא את מקומו, אוחנה מחפש קאמבק.

עונת 96'-97
אלי כהן ממשיך כמאמן. לבית"ר מצטרפים איציק זוהר, אסי דומב, וטלסניקוב, כל זאת בתוספת לספסל הטוב שכלל את שלויי, טרטיאק, פישונט, אבוקסיס וכמובן אוחנה.
בבית"ר מצהירים מתחילת העונה שהמטרה: אליפות. אוחנה בגיל 33, נותן את עונתו הטובה ביותר מאז החל לשחק בבית"ר. מחזור ראשון, בית"ר מנצחת את מכבי פ"ת 3:0, אוחנה מבקיע את השער הראשון. שבוע לאחר מכן (9.9.96) מנצחת את הפועל חיפה 3:1 אוחנה מבקיע שוב. ניצחון נוסף בב"ש 3:1 עם צמד של אוחנה ושער ניצחון מול הרצלייה במחזור ה-4.
במחזור ה-7 מארחת הפועל טייבה את בית"ר בקריית אליעזר. אוחנה מתקבל בקללות ע" אוהדי טייבה. במחזור ה-9 בית"ר מנצחת את מובילת הטבלה הפועל פ"ת 3:0. אוחנה כובש צמד, אחד מהם במבצע אישי. השדר יורם ארבל תיאר את השער: "אוחנה, עדיין אוחנה עובר אוחנה ברגל ימין. כן. ה-ל-לויה לאלי אוחנה". הפרשן מוטי איוניר ענה לארבל: "הוא (אוחנה) יותר טוב מלפני עשר שנים". אוחנה מצהיר בסיום המשחק:"אנחנו טובים, אנחנו מנצחים ואנחנו הולכים לקחת אליפות".
שלמה שרף מאמן הנבחרת מודיע שהוא מחזיר את אוחנה לנבחרת. החזרה של אוחנה למדי הכחול לבן משתלמת. ישראל פוגשת את לוכסמבורג ומנצחת 1:0 משער של אוחנה. בית"ר ממשיכה לנצח אוחנה ממשיך לכבוש אבל גם מחליק בלשונו. מחזור 14, בית"ר מנצחת בראשון 2:0. אוחנה נשאל בערוץ 2 על השליטה של בית"ר בליגה ועונה: "הליגה מעניינת אותי כמו שסבתא שלי ז"ל מעניינת אותי". בעיתונות לא אהבו את ההתבטאות ותקפו את אוחנה שלבסוף התנצל. סיבוב שני אוחנה ממשיך להוביל את בית"ר בליגה ובמשחק נוסף של הנבחרת מבקיע צמד בדרך לניצחון 2:0 על קפריסין במוקדמות יורו 96'. בסיום העונה עם 14 שערים ועשרה בישולים נבחר אוחנה בפעם השנייה בקריירה (הראשונה ב-84') לכדורגלן העונה בכל מערכות העיתונים. בסיום העונה חותם אוחנה על חוזה עם משה דדש לשלוש שנים, שנתיים כשחקן והשנה השלישית כמאמן.

עונת 97-98
בית"ר פותחת את העונה עם קשטן כמאמן במוקדמות גביע אירופה. בית"ר מנצחת את סילקס המקדונית 3:0 ועולה שלב. אחרי סילקס בית"ר פוגשת את פ.צ ברוז' ועפה לגביע אופ"א. בית"ר נוסעת עם אוחנה לגלזגו שם פוגש אוחנה את שוער ריינג'רס מישל פרודום שזכה עימו בגביע אירופה במכלן. אוחנה מכניע את פרודום אבל בית"ר עפה. בליגה הכל כמו שצריך. בית"ר מנצחת בלי הפסקה כשבמחזור החמישי היא גם מביסה את הפועל ב"ש 2:7. במצב של 2:6 נעמדים 11 אלף איש על הרגליים ושרים: "רוצים גול של אלי" שמבקיע את השביעי. מחזור שביעי בית"ר יוצאת לפ"ת. אוחנה מבקיע את הראשון 0:1. עשרים דקות מאוחר יותר נכנס באוחנה בלם פ"ת אבי פלטשר וקורע לאוחנה את רצועות הברך. אוחנה מבטיח לחזור אבל הכאבים מכריעים אותו והוא נשאר בספסל במשך כל העונה לצידו של קשטן ורואה את בית"ר זוכה באליפות הרביעית בתולדותיה. ב98'-99, חזר אוחנה למספר משחקים אבל לכולם היה ברור שזה נגמר גם אלי עצמו ידע שזהו זה . אלי לקח את הפרישה כדבר טבעי, הא ידע שהוא יפסיק לשחק ביום שהוא לא יהיה טוב. הוא רצה תמיד להיות הכי טוב. אחרי יותר מ-15 שנים על הדשא אוחנה השלים עם העובדה שזה נגמר אבל אפילו לו בזווית העין זלגה דמעה, אולי של עצב אולי של אושר אבל מה שבטוח זה שהיו אלה דמעות של התרגשות.


אחיו יוסי אוחנה מדבר על התכונות הטובות והרעות של אחיו:
"יש לו לב גדול מאוד, רגיש, רגישות שהיא לא נראית, אבל זה שייך לו. הוא מפנים את הרגשות שלו, מאוד אכפת לו מאנשים. הוא חושב שהוא יודע הכל, ובאיזה שהוא מקום זה מה שהביא אותו להיות ווינר, אבל זה לא אומר שזו תכונה חיובית, זה אפילו מעצבן כי יש מצבים שאתה יודע שאתה צודק והוא מתווכח. גם אם הוא יודע שהוא טועה הוא לא יודה באותו רגע, אחרי כמה זמן הוא מבין ומודה. כמה שזה נישמע שלילי זה מה שעשה אותו שונה ומקסים, זה עושה אותו ווינר כזה. יש דברים שהם בעצם נראים לא בסדר, תכונות שליליות שהביאו אותו למה שהוא היום, וזה מה שמוזר, זה משגע אותי. הוא יגיד שהקיר הזה סגול למרות שהוא לבן. הוא אחרת, תמיד הייתי האח הגדול שלו והיה דיסטנס וברגע שהוא נהיה שונה. היינו במכלן אז שיחקנו שש בש, רק מזל – או שאתה מביא קובייה טובה או שלא, או שאתה יודע לשחק או שלא. ישבנו לשחק וניצחתי אותו, והוא פשוט לא נרגע, שבוע שלם הוא היה אומר לי 'איזה תחת יש לך? איזה מזל?'. כולה שש בש. אבל הוא לא נרגע, אפילו שאמרתי שיהיה משחק נוסף – הוא פשוט לא יודע להפסיד. במשחקים הוא גם היה כזה, וזה מה ששונה מהשחקנים של היום.

אירועים ופרטים חשובים:

גדל במחלקת הנוער של בית"ר ירושלים ובארץ שיחק רק במדיה. זכה עם הקבוצה באליפות הראשונה ב-87 ו- 2 גביעי מדינה, יצא לקריירה מוצלחת באירופה וחזר לליגה השניה בישראל כדי להוביל את הירושלמים ל- 3 אליפויות נוספות וזכיה בגביע הטוטו. סה"כ שיחק 311 משחקים בליגה הבכירה בהם כבש 121 שערים. שיחק בנבחרת 50 משחקים וכבש 17 שערים: הבכורה ב-04/04/1984 ישראל נגד אירלנד, 0:3, ידידות (כבש שער). המשחק האחרון ב- 20/08/1997, בולגריה נגד ישראל, 0:1 במוקדמות מונדיאל.

קריירת משחק:

80/81 בית"ר ירושלים (ליגה שניה, עליה)
81/82 בית"ר ירושלים
82/83 בית"ר ירושלים
83/84 בית"ר ירושלים
84/85 בית"ר ירושלים (גביע)
85/86 בית"ר ירושלים (גביע)
86/87 בית"ר ירושלים (אליפות)
87/88 מכלן (בלגיה, זכיה בגביע אירופה למחזיקות גביע, 0:1
נגד איאקס, בישל את שער הניצחון)
88/89 מכלן
89/90 מכלן
90/91 בראגה (פורטוגל)
91/92 בית"ר ירושלים (ליגה שניה, עליה)
92/93 בית"ר ירושלים (אליפות)
93/94 בית"ר ירושלים
94/95 בית"ר ירושלים
95/96 בית"ר ירושלים
96/97 בית"ר ירושלים (אליפות)
97/98 בית"ר ירושלים (אליפות, גביע טוטו)
98/99 בית"ר ירושלים (גמר גביע)

קריירת אימון:

99/00 מאמן בית"ר ירושלים (גמר גביע)
00/01 בני-יהודה (ירידה), מאזן כללי בתום העונה: 77 משחקים,
23 ניצחונות, 23 תיקו, 31 הפסדים.
01/02 מכבי פ"ת, בני-יהודה (ליגה שניה, עליה). מאזן עונתי
בליגת-העל: 7 משחקים, 0 ניצחונות, 3 תיקו, 4 הפסדים
02/03 בני-יהודה
03/04 בית"ר ירושלים
04/05 בית"ר ירושלים

בנוער של בית"ר אוחנה שיחק עם המספר 9 (9 מסמל חלוץ מטרה) .
במכלן אלי אוחנה שיחק עם המס' 10 כי באירופה זה נחשב לכוכב.
כשעלה לבוגרים בירושלים הוא קיבל את המס' 11.

הכתבה מאת: דוקטור אליוט

שלח לחבר לסלולרישלח לחבר לסלולרי