מחזור 1976- המחזור שהביא את התואר הראשון!

מאת אסף שקד

2006-03-21 00:00:00

שחקני בית"ר של עונת 1975-1976 עשו היסטוריה כשזכו בתואר הראשון של הקבוצה בהיסטוריה; האליפות ברחה לקבוצה מהידיים, אבל כמה ימים לאחר מכן פיצו השחקנים בזכייה היסטורית בגביע; רון עמיקם משחזר לבית"ר.נט אותה עונה מופלאה שבסיומה שמו השחקנים את בית"ר ירושלים על המפה

בית"ר הגיעה לעונת 75/6 בקושי. אלמלא התערבותם של חברי הכנסת הצעירים, אהוד אולמרט ויוסי שריד, ראשי ועדת הספורט של הכנסת, ספק אם בית"ר היתה משחקת בליגה הלאומית, אלא בליגה א' דרום. הרצה של תכנית הקפאה כמלחמה במכירות המשחקים ובאלימות, הביאה להחלטה על הקפאה והגדלת הליגה ל-18 קבוצות. בית"ר סיימה את הליגה מתחת לקו האדום ורק עירעור של הפועל חיפה על תוצאת המשחק שלה נגד מכבי יפו, הביאה למשחק חוזר לפני תחילת עונת 75/6 שלא קבע מאומה, אבל העלה את בית"ר לפחות למקום ה-14.

בגביע לפחות הגיעה בית"ר בעונת 74/5 בפעם הראשונה בתולדותיה לגמר הגביע שם הפסידה להפועל כפ"ס שהודרכה על ידי המאמן הצעיר שלמה שרף ובשורותיה שיחק בעונתו האחרונה דרור קשטן.
לקראת עונת 75/6 הובא מאמן צעיר שנודע כקשר אחורי במכבי ת"א, נסים בכר. הוא היה בן 32, עם המון אמביציה ועם רצון לשנות. בשלב הראשון הוא התפטר מהשוער הסורר יוז'י סורינוב שגם כך איבד את מקומו בהרכב ליוסי מזרחי. כשוער שני הובא אבי ששון שהיה שנים שוער שלישי. ששון (היום מאמן השוערים בהפועל כפ"ס) ישחק בעונת 75/6 שמונה משחקים בגלל פציעותיו התכופות של מזרחי.

שחקנים ידועים כמו ארצי בן-יעקב, שלום אביטן, ורוני לוריא עזבו את הקבוצה ובמקומם הובא מגן שמאלי, רכש מבית"ר ת"א, חיים רוזנבלום. שלמה ג'רבי, חלוץ צעיר ומוכשר שגדל במכבי ת"א, הגיע מהכח ר"ג. דוד קרקו, אחד הבלמים הקדמיים הטובים בישראל הגיע ממכבי ת"א.
בעונה הזו תפס את מקום המגן הימני במקום יוסי חכם הילד בן ה-17 חנן אזולאי שעבר מאוחר יותר לקישור כדי לאפשר לחכם לחזור לעמדתו. כבלמים שיחקו יצחק ג'אנו ודוד קרקו, המגן השמאלי היה כאמור רוזנבלום.

בקישור שיחקו שלישיית שוקולד-מנטה-מסטיק (על שם שלישיית הבנות בוגרות להקת הנח"ל: ירדנה ארזי, רותי הולצמן ולאה לופטין). המנטה היה ויקטור לוי, המסטיק דני נוימן והשוקולד אורי מלמיליאן בן ה-18 וחצי. בהתקפה שיחקו יוסי אברהמי בן ה-17, דוד ישי ושלמה ג'רבי. אברהם סאבו הוותיק ששיחק בעבר בבית"ר ת"א ומכבי נתניה (מסלול דומה לזה של יוז'י) שיחק לסירוגין כמחליף כמו יוסי חכם, מאיר אזולאי וברוך ידיד.

בית"ר פתחה את העונה בניצחון בדקה ה-90 נגד הפועל פ"ת משער של ג'רבי. במחזור השני היא שיחקה נגד האלופה, הפועל ב"ש בוסרמיל וסיימה בתיקו 1-1 (ויקטור לוי הישווה). אחרי המחזור השני מתחילה בית"ר את משחקי הגביע בניצחון בפנדלים על הפועל צפת מליגה ב'. במחזור השלישי היא חזרה מפיגור 0-2 בימק"א נגד שמשון כשסאבו משווה. במחזור הרביעי: ניצחון על העולה החדשה מעמידר 1-0 משער נגיחה של ג'אנו. במחזור החמישי תיקו ביתי נגד מכבי נתניה החזקה 1-1 ושוב ג'רבי משווה.
זו שעת שמינית הגמר בגביע ובית"ר חוזרת מעכו עם ניצחון ענק 4-1 מצמדים של ג'רבי וישי. עוד שיוויון במחזור הבא בכפ"ס מפנדל של אורי, ואחר-כך בנתניה משער של ויקטור לוי. במחזור השמיני ניצחון מכריע על מכבי יפו 4-1 מצמד של ג'רבי ושערים של מלמיליאן ואברהמי. מחזור לאחר מכן שוב חוזרת בית"ר מפיגור 0-2 אצל הלוזונים וג'רבי הוא זה ששוב משווה.
במחזור העשירי הפסד בכורה, בימק"א להפועל חיפה, 0-1 משער בדקה הרביעית של אלי לוונטל. בינתיים הפועל ירושלים נמצאת במקום השני, נקודה מב"ש. בית"ר לא מצליחה לנצח בשני משחקיה הבאים ובמחזור ה-13 היא מנצחת בבלומפילד את בית"ר ת"א 0-3 (אברהמי, נוימן וישי) ועולה למקום הראשון כשהיא מובילה בשער אחד על הפועל חיפה.

הדרבי במחזור ה-14 מוריד את בית"ר מהמקום הראשון. מלמיליאן כובש ראשון בדקה השלישית אבל קרקו בשער עצמי משווה. בית"ר שוב משווה ל-1-1 נגד הכח (ישי), מנצחת את בני יהודה 1-3 מצמד של ג'רבי ועולה שוב למקום הראשון בהפרש שערים מב"ש. במחזור האחרון של הסיבוב היא מסיימת בתיקו 3-3 בקרית-אליעזר נגד מכבי חיפה ושוב משיוויון בדקה ה-90 של ג'רבי. את הסיבוב מסיימת בית"ר במקום השני, נקודה מהפועל ב"ש. ג'רבי מסיים את הסיבוב עם שמונה שערים, שלושה מעודד מכנס במקום הראשון.

בית"ר שבה למקום הראשון במחזור ה-19 לאחר משחק סוער נגד מכבי ת"א בימק"א. ג'רבי מעלה ל-0-1 בדקה השישית, קרקו כובש את השני לפני המחצית ואז דוחף ג'רבי את הבלם צבי רוזן שנוגח בפניו ושובר את אפו. השופט צבי שריר מרחיק את שניהם. המשחק הזה מסמל את תחילת ההידרדרות של ג'רבי בבית"ר ומעלה לעמדת הבלם במכבי ת"א את הקשר אבי כהן. רוזן, גדול בלמי ישראל בכל הזמנים, גומר את הקריירה.
בית"ר סובלת מאוזלת רגל ולא מבקיעה בפ"ת במחזור ה-20, 0-0. במחזור ה-21 היא מפסידה בימק"א במשחק העונה 2-0 להפועל ב"ש. במחזור ה-22 עוד הפסד, הפעם לשמשון 3-2 אחרי שבית"ר מובילה 1-2 בדקה ה-13. בית"ר שניה, 5 נקודות מהמקום הראשון.
בית"ר ממשיכה להידרדר, מפסידה להפועל חיפה ולבית"ר ת"א ולא מתקדמת. חמישה מחזורים לסיום מגיע המפנה. שלושה ימים קודם לכן מנצחת בית"ר את מכבי נתניה ברבע הגמר במשחק ענק משערים של מלמיליאן (2), ג'אנו וג'רבי. בשבת היא מפרקת את הפועל בדרבי 1-4 משערים של ויקטור לוי, אברהמי, ג'רבי וישי. בית"ר מצמצמת את הפער מב"ש ל-3 הפרש במחזור ה-30 אחרי שהיא מנצחת את הכח 0-3. במחזור ה-31 הפער הוא 2 נקודות אחרי ניצחון בשכונה 1-3 עכל בני יהודה.

ביום רביעי משחקת בית"ר בחצי הגמר בר"ג נגד הפועל כפ"ס, שיחזור לגמר אשתקד ומנצחת 0-1 משער של דוד ישי. המשחק משפיע בהמשך ובית"ר לא מנצלת תיקו של ב"ש נגד שמשון בנתניה (ב"ש הישוותה בדקה ה-90) ומסיימת בתיקו 0-0 נגד מכבי חיפה בימק'"א אחרי הצגה ענקית של השוער הצעיר של חיפה מנו שוורץ.

מחזור אחד לפני הסיום מנצחת בית"ר את הפועל חדרה 0-1 משער של ג'רבי אבל ב"ש מנצחת את הפועל ירושלים 0-4. הפער בטבלה הוא 2 נקודות, לבית"ר הפרש שערים טוב יותר. בית"ר צריכה לנסוע לבלומפילד למשחק נגד מכבי ת"א שמוצאת את עצמה במאבק הישרדות וב"ש צריכה לארח את מכבי יפו.
את המחזור האחרון שיחזרתי לאחרונה בשם המשחק. הנה הקטעים הרלוונטים:

מכבי ת"א – בית"ר ירושלים.
עד היום בטוחים שהמשחק הזה, שנערך כבר לפני 29 שנה, היה סגור מראש. בית"ר תיתן למכבי בליגה ותקבל ממנה בגביע. גם אחרי 29 שנה לא קיבלנו שום הודאה רשמית, או כמו שאמר בני טבק לכתבה: "לעומת גילי לנדאו שהודה שהבקיע ביד, לי לא ידוע על איזו שהיא עיסקה".
מה שבטוח: בית"ר היתה צריכה ניצחון של מכבי יפו בבאר-שבע וניצחון שלה בבלומפילד על מכבי המוטרפת, ויש לה אליפות היסטורית. אף אחד לא האמין שזה יקרה. ליפו וב"ש הספיק תיקו, ואוהדי בית"ר נשארו בבית. אוהדי מכבי התגייסו ומילאו כל פינה בבלומפילד. אפילו עבדכם הנאמן בן ה-11 וחצי ישב בשער 2, צופה לראשונה בחייו בשופט הולנדי, דירקס, עם חולצה כתומה. נסים בכר היה מאמן בית"ר: "הראש שלנו היה יותר בגמר הגביע. מלמיליאן הרגיש לא טוב ביום שישי, ישנו במלון רמת-אביב, והוא קם באמצע הלילה להקיא. ניגשתי אליו ואמרתי לו: 'אתה משחק אחרת יגידו שעשינו קומבינה'. התייחסנו למשחק בשיא הרצינות, אבל לא האמנו שיהיה נס בבאר-שבע".

גם במחצית לא טרחה בית"ר לבדוק מה קורה בבאר-שבע, למרות ששם הוליכה יפו. כשל מודיעיני כזה לא היה מאז ערב יום הכיפורים שנתיים וחצי קודם לכן. בכר: "לא חשבנו לשלוח אנשים שיתקשרו. גם אם היה מישהו הוא היה צריך לפרוץ לאחד הבתים כדי להתקשר, כי כולם היו במשחק וגם אם היינו פורצים, זה באר-שבע ב-1976, למי היה טלפון?" טבק: "ישבנו לפני המשחק בחדר ההלבשה חיוורים כמו סיד. ידענו שאם מפסידים אנחנו לא תלויים כל כך בעצמנו. אף אחד לא חשב על הגביע, זו בכלל היתה שנת הסתגלות והכנה".
בכר: "מכבי שיחקו הרבה יותר טוב". טבק לפני הירידה למחצית וטלבי לפני הסיום קבעו 2-0. ואז נפתחו הקווים. בכר: "היו"ר חיים קורפו היה בבלומפילד והביא את הבשורה שיפו ניצחו בבאר-שבע. האוהדים נכנסו לטירוף, עלו לקומה השניה כדי להגיע אלינו. היה מצור, לא ידענו מה לעשות".
בשלב הזה פתח בכר חמ"ל יחד עם קורפו ואברהם לוי: "הודעתי לאברם: 'אני לא עולה לירושלים, תרדו לת"א, תמצאו לכם מלון, אנחנו מנתקים את הקבוצה מירושלים'. יצאנו דרך השער השני, הקבוצה הגיעה לירושלים ואני חיכיתי לה ברמדה עד לגמר".

בגמר, ארבעה ימים אחר-כך, ניצחה בית"ר משער מדהים של מלמיליאן בהארכה. בכר: "עד היום אומרים לי: 'סחתיין על הקומבינה'".

הפועל ב"ש – מכבי יפו
במכבי יפו היו בטוחים שהכל מסודר. היה להם חבר הנהלה בשם פרחי, לבאר-שבע היה חבר הנהלה בשם פרחי, וכולם היו בטוחים שהקירבה המשפחתית תסגור את הסיפור. לב"ש מספיק תיקו, ליפו גם, כל אחת לצרכים שלה. מוצי ליאון אפילו לא שיחק, אבל הוא זוכר טוב מאוד מה קרה שם: "אנחנו נוסעים בשבת באוטובוס ובטוחים שיש תיקו. מגיעים, הכל יפה, כי בדרך כלל היו מפוצצים לנו את האוטובוס בב"ש. פתאומית מגיע חבר הנהלה שלהם לחדר ההלבשה ומודיע לנו: 'חבר'ה, אנחנו מצטערים מאוד, אבל עשינו ישיבת חירום מזורזת והחלטנו שאנחנו ספורטאים. עזבו אתכם מכל המכירות. בגלל שאנחנו רוצים להיות הוגנים כלפיכם, אנחנו מודיעים לכם כבר עכשיו.

אין ספק, הלם השתרר בחדר ההלבשה של יפו. 14 אלף איש חיכו בחוץ, מוצי לא שיחק, לקבוצה לא היו כלים להתמודד עם ב"ש שנתנה סיבוב שני מצויין כולל ניצחון בימק"א.
- התעצבנתם?
"אל תשאל. כל המוראל ירד. מצד שני, עלה לנו האדרנלין. מי זה מכבי יפו בשבילם? בית שימוש. אמרנו: 'כוס אמא שלהם, נקרע את האמא שלהם'".
דקה 17, פנדל ליפו. השופט האוסטרי שפיגל פוסק בהחלטיות אחרי שהשוער רוני מוסקוביץ' מכשיל את אוננה. אברמיקו ארואטי קובע 1-0. "אם היה זבוב עובר בקהל היית שומע את המעוף שלו", משחזר ליאון, "לשחקנים שלנו עולה משלחת. רפי אליהו, אביטן, ברד, שמרד, 'תעשו טובה, בואו תעשו תיקו'. החבר'ה שלנו החליטו ששום דבר, נלחמים כמו אריות. הם באו לבכות לנו במחצית: 'אתם הורסים לנו את כל העונה'. בסוף נשברנו: 'כשנהיה בטוחים, ניתן לכם גול'.
המשחק ממשיך ואז בדקה ה-51 שוב פנדל, הפעם לב"ש. ליאון: "שחקנים של ב"ש ניגשו לספסל שלנו: 'נקרע אותכם'. מה? התחממתי חבל על הזמן. לילו עופר רץ ובעט לקורה, הם תפסו את הראש והתחילו לבכות. עד סוף המשחק היתה מריטת עצבים וכל דקה שעברה היתה גיהנום. אם לא השופט האוסטרי, המשחק היה מתפוצץ".
המשחק הסתיים ובבאר-שבע חיפשו קו טלפון. ליאון: "אנחנו בכלל לא יורדים מהמגרש, מפחד של לינץ'. האוהדים היו בטוחים שסיכמנו על תיקו, הביאו שמפניות, ואלה אינדיאנים, יותר גרועים מבית"ר ירושלים".
ואז הגיעה הבשורה מבלומפילד. ליאון: "אתה לא יודע מה זה שמחה. התחילו להרים אותנו על הכתפיים והביאו לנו את השמפניות". ב"ש אלופה, יפו ניצלה.

מאוכזבת מאובדן האליפות הגיעה בית"ר למשחק הגמר. רשמית מדובר בקהל של 55 אלף צופים. כאחד שהגיע אוהד מכבי למשחק ויצא אוהד בית"ר אני יכול לספר על בערך 10,000 איש שעשו את המעבר הזה באותו לילה. אבא שלי, אוהד בית"ר שרוף (ולא חשוב איזה בית"ר, כל בית"ר) הבטיח לי בהארכה נעלי כדורגל אם מלמיליאן יכבוש שער. זה כמובן קרה וקיבלתי את האדידס סמבה הראשונות שלי. (אגב, ישבנו בשער 9, במקום שהיום אין יציע ויש גבעה עם כל מיני גרוטאות)
דני נוימן עשה 0-1 לפני המחצית אבל דקה למחצית הישווה ויקי פרץ. בהארכה החמיץ אורי כדור 11 כשבעט אותו לקורה ואז, 6 דקות לסיום ההארכה, נקבעה בעיטה חופשית 35 מטר מהשער, צמוד לקו האורך, במקום שהיום נמצאים שערים 11-12 בר"ג. כולם חשבו שאורי יגביה, אבל הוא החליט לבעוט ישירות לחיבורים הקרובים והכדור נכנס בין ידיו של גדעון אלרן שוער מכבי שזינק באיחור. דוד ישי הניף את הגביע הראשון של בית"ר.

הרכב בית"ר ירושלים: יוסי מזרחי; יוסי חכם, יצחק ג'אנו, דוד קרקו, חיים רוזנבלום; ויקטור לוי, אורי מלמיליאן, דני ניומן; דוד ישי, שלמה ג'רבי ויוסי אברהמי. כמחליפים נכנסו מאיר כהן ומאיר אזולאי.

הרכב מכבי תל-אביב: אלרן; סלימן, נמני, אבי כהן, בלו; גרגיר, עוז, ששון; טלבי, פרץ, טבק (בר-נור).

שפט יוסי פינקשלטיין הבולגרי
16 ביוני 1976.

אותו שער של מלמיליאן הביא לבית"ר את התואר הראשון שלה בהיסטוריה והפך את מחזור 1976 למחזור הראשון ששם את בית"ר ירושלים על המפה. ביום ראשון הקרוב יזכה אותו מחזור לאות כבוד והוקרה מהנהלת בית"ר ירושלים. דוד ישי ז"ל שזכה להניף את הגביע דאז, לא יהיה עימנו על כר הדשא ביום ראשון, אך יתר חבריו יגיעו ויקבלו את הכבוד הראוי להם.
אתר בית"ר.נט ואוהדי בית"ר מצדיעים למחזור 1976 על הזכייה ההיסטורית בגביע. אתם העבר הבלתי נפרד מאיתנו, אתם אלו שגרמתם לבית"ר להפוך לאימפריה ואנחנו לא שוכחים אתכם לרגע.

הכתבה באדיבות "ארכירון עמיקם"


שלח לחבר לסלולרישלח לחבר לסלולרי